Nowy rok, i styczeń w ogrodzie… 0

Nowy rok, i styczeń w ogrodzie…

W pierwszym miesiącu roku warto odpowiednio się do niego przygotować i zapewnić roślinom potrzebne do przetrwania warunki. Aby wiosną cieszyć się pojawiających pąków trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Styczeń w ogrodzie to czas planowania, przygotowań oraz pielęgnacji…..         

Kalendarz ogrodnika:

Zima jest dla roślin czasem odpoczynku. Aktywnych prac ogrodowych nie ma w styczniu wiele – dobrze jest jednak stale kontrolować stan okryć chroniących od wiatru, śniegu i mrozu. Warto mieć na uwadze fakt, iż różnorodne gatunki roślin mają odmienne potrzeby i upodobania.

Prace ogrodowe- drzewa i krzewy:

Pielęgnacje ogrodu zacząć można od bielenia pni konarów drzew. Roztwór wapna palonego (w proporcjach 2 kg tlenku wapnia na 10 litrów wody) jest korzystny z dwóch powodów. Mieszanka ta zapobiega uszkodzeniom mrozowym i pękaniu kory oraz chroni drzewa od nagrzewania się w słońcu i narażenia ich na dużą różnicę temperatur. W pogodne dni warto przyjrzeć się konarom, aby upewnić się, że nie ma na nich pęknięć – gdyby jednak takowe się pojawiły należy posmarować je środkiem przyspieszającym gojenie.

Młode drzewa i krzewy wymagają dodatkowej ochrony. W przypadku spadku temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza należy okryć je u nasady – sprawdzi się do tego agrowłóknina lub gałęzie iglaków.

W przypadku mocnych opadów śniegu warto związać sznurkiem krzewy iglaste o formach kolumnowych – unikniemy w ten sposób ich zdeformowania. Dobrze jest pamiętać o regularnym strząsaniu pozostałego śniegu. Czynności te dają gwarancję ochrony przed pęknięciami, wyłamywaniem się gałęzi oraz rozłamaniem koron.

Zadbaj o trawnik:

Zimowa pielęgnacja trawnika jest w znacznym stopniu uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli zalega na nim gruba warstwa śniegu dobrze jest zgarniać go na przykład pod drzewa. W ten sposób unikniemy zalania trawnika po roztopach, a drzewom zapewnimy potrzebną w tym czasie wilgoć. Jeśli jednak śniegu jest mało zalecamy zostawić go i nie odśnieżać. Źdźbła lepiej przezimują, kiedy chronione są od wiatru i mrozu.

W przypadku wyjątkowo niskich temperatur dobrze jest unikać chodzenia po trawniku, aby źdźbeł nie połamać. Dobrze jest pamiętać, aby po stopnieniu śniegu nawozić trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu.

Czas planowania:

Dobrym czasem na projektowanie rabat, rozkładu i gatunków roślin, a także wszelkich ewentualnych zmian jest właśnie zima. Tworząc plan dobrze jest uwzględnić w nim jakość gleby, warunki, ilość światła oraz wilgotność miejsca, w którym chcemy rozpocząć sadzenie. Warto na kartce papieru narysować ogród i przy zachowaniu skali zastanowić się na jakich zmianach zależy nam najbardziej. Jeśli styczeń obfituje w śnieg dobrze jest zwracać uwagę na wydeptywane w nim dróżki. Domownicy mają swoje “trasy”, które na wiosnę można zmienić w utwardzone ścieżki i uniknąć tym samym wydeptywania trawy.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę ?

Zadbaj o narzędzia:

Zalecamy aby je uporządkować, natłuścić i zabezpieczyć dedykowanymi do tego środkami. Dodatkowo – wiedząc o brakach w wyposażeniu możemy uzupełnić je wcześniej lub przygotować się finansowo na zakup dobrych jakościowo sprzętów.

Dekoracje ogrodu:

Gdy widok za oknem przypomina biały pejzaż z pocztówki możemy cieszyć się jego pięknem, jednak kiedy jest szaro i mokro taki widok nie ma żadnej przyjemności. Dobrym pomysłem są światełka i lampki które zostały po świętach.

Podsumowanie

Zima jest miesiącem do odpoczynku, jak i dla roślin tak i dla właścicieli. Pamiętajmy, że termin wykonania niektórych prac w ogrodzie w dużym stopniu uzależniony jest od przebiegu pogody. W swoich planach należy uwzględnić warunki atmosferyczne, temperaturę oraz indywidualne możliwości domowników.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium